Fajtaismertető
Minden, amit egy lófajtáról tudni kell!
Fríz ló
Származás: Hollandia, Friesland
Marmagasság: 152-162 cm
Szín: A fríz lovak mindig teljesen feketék, semmilyen jegy nem engedett.
Tulajdonságok: A fríz lóra jellemző a lelkesedés és a munkakedv valamint hűséges és érzékeny állat.
Küllem: Igen attraktív, dús sörényű kocsiló. A farok és a sörény is hullámos. Ezekre a lovakra a magasan tűzőtt szép fej jellemző.Nyakuk íves, a mar alig észrevehető. Lábai rövidek, izmosak bokaszőrzete erőteljes. A patáik is feketék. A fríz l
ovak nagyon büszkén mozognak.
Használat: A fríz ló kitűnő kocsiló gyakran láthatjuk versenyeken ugyanakkor első osztályú hátasló is. Vannak díjló adottságai.
Mozgás: Ügetésére jellemző az akciós térdmozgás.
Kialakulás: Az egyik legősibb európai fajta. Ezt a fajtát több mint 3000 éve használják.
A rómaiak Britannia lerohanásakor is használták már. A középkorban nagyon elterjedt harci lovak voltak. A 17. században andalúziai vérvonalat adtak hozzá. hogy gyors ügetőket kapjanak. A mezőgazdaság gépesítése miatt majdnem eltűnt ez a fajta, de egy 1879-ben keletkezett méneskönyv segítségével újraélesztették.
Francia ügető: Anglonormann
Származás: Franciaország
Marmagasság: 160-165 cm között
Szín: Általában pej vagy sötétpej, de előfordul sárga és esetenként szürke.
Tulajdonságok: Igen energikus ló, nagy állóképességgel.Kiváló fogatlóként is.A Francia ügető erős akaratú ló, de nem mindig nyugodt.
Küllem: A megjelenése igen változatos lehet.Általában hosszú nyaka, szilárd háta és erőteljes marja van.Ennek az ügetőnek a lábai erősek, hosszúak
valam
int fara izmolt, csapott.
Mozgás: Ezeknek a lovaknak látványos, nyújtott az ügetése. A lépés és a vágta kielégítő.Az ugratáshoz is van adottságuk.
Kialakulás: A francia ügető eg
y speciális ága az Anglonormann fajtának
. A fajtának 1922 óta létezik a méneskönyve.
Szebbnek t
artják, min
t az amerikai ügetőt és a mai napig hatással van Európában a fogatversenyek lovainak tenyésztésére.
Quarter
-ló (kótör-ló)
Származás:Eg
yesült Államok
Marmagasság: 152-160 cm
Szín: A Quarter lónál me
gengedett bármilyen szín.
Tulajdonságok: A Quarter lónak kicsi a feje, széles a homloka és az állkapcsa, a szemei nagyok és kifejezők.A marja alig észrevehető, de az elülső lábai kifejezetten izmosak. A csánk és a combtájék lapos, jó illesztésű.
Használat: Ideális westernlovaglásra.
Mozgás: A Quarter ló gyors és nagyon jó az egyensúlyérzéke valamint jól manőverezik. Az izmos fara és hátsó lábai lehetővé teszik a gyors sprinteket, fordulatokat és megállásokat.
Kialakulás: A legnépszerűbb egyben legöregebb ló Amerikában. Ősei arab illetve angol telivér lovak.
Hannoveri ló
Származás: Németország (Szászország déli része, Hannover).
Szín: A legelterjedtebb szín a sárga, fehér jegyekkel, de jellemző még a pej, a fekete és esetenként a szürke.
Tulajdonságok: A Hannoveri lovak jellemzője a kiegyensúlyozottság, általában csöndes természetűek.
Küllem: A Hannoveri nagy, inpozáns ló, feje inkább tisztavonalú és kifejező, mint nemes. A nyak hosszú és izmos, ahogyan a hát is. Ezek a lovak alapvetően nagyok, széltében és hosszában is. Robusztus csontozatuk, erőteljes lábaik és ehhez képest kicsi patáik vannak. A farok magasan tűzött és hordott.
Használat: A Hannoveri egyike a legsikeresebb díj-és ugrólovaknak, ideális mindenféle lovassporthoz hobbi-és versenyszinten egyaránt.
Mozgás: Lépése nyújtott, ügetése energikus, rövid és sebes vágtája ruganyos.
Kialakulás: Mint ahogy az összes német melegvérű ló, a Hannoveri is kiemelkedően jó minőségű fajta. A 18. században alakították ki mecklenburgi, holsteini és angol telivér vérvonalakból. A hannoveri néhéz testfelépítésű ló, de ez nem csökkenti kiváló tulajdonságainak értékét. A fajta tenyésztése majdnem teljes egészségben állami kézben lévő vállalkozás, a Hannoveri ménes 16000 kancájával a legnagyobb a világon.
Származás: A Lipicai a korábbi Jugoszláviából (ma Szlovénia) és Ausztriából származik.
Marmagasság: Kb. 157-160 cm
Szín: A legtöbb Lipicai szürke, de a szlovén lovak között vannak feketék és pejek is.
Tulajdonságok: A Lipicai nagyon intelligens, szeret tanulni és kivételesen jól nevelt ló .
Küllem: A kifejezőfejhez gyakran társul kosorr. A nyak nem túl hosszú, erőteljes megjelenésű, magaillesztésű. A test a kerek farral és nehéz vállakkal erőt sugároz. A farok derékszögben tűzött, a lábak rövidek és szilárdak, a paták jó formájúak.
Használat: A tulajdonságaik és az akciós térdmozgás ideálissá teszi ezt a fajtát magas szintű lovasiskola gyakorlására.
Mozgás: A lépéshossz elég rövid, ügetésben akciós a térdmozgás, ezt hívják spanyol ügetésnek (a lipicaiak a spanyol lovasiskolában lettek híresek). A rövid és sebes vágta azonban nehézkes.
Kialakulás: A lipicai híres a bécsi spanyol lovasiskolában betöltött szerepéről. Ausztria főhercege, Károly kezdte a tenyésztésüket 1580-ban 33 lóval, amelyeket Spanyolországból hozatott az országba. Ezt követően német vérvonalat vittek az állományba. A napóleoni háborúk idején Mezőhegyesre menekítették a ménest, ma a magyar állomány Szilvásváradon van. A fajtát Lipica után nevezték el (Szlovénia), itt tenyésztették a lovakat az osztrák udvar számára 1918-ig. A spanyol lovasiskola legnehezebb mutatványainak betanítása hét évig tart. Néhány Lipicai akár húszéves koráig vagy még tovább is munkaképes.
Shagya-Arab (ságia-arab)
Származás: Eredetileg Magyarország, de manapság már tenyésztik Csehországban, Szlovákiában, Lengyelországban, Németországban, Dániában, Svédországban és Svájcban.
Marmagasság: Kb. 152 cm
Szín: Leggyakrabban szürke.
Tulajdonságok: A Shagya arab sokoldalú, tehetséges ló nagyon szeret tanulni és intelligens.
Küllem: A Shagya arab lovak hasonlítanak a tisztavérű arabokra, de általában nagyobbak és erősebbek. A combjaik szilárdabbak az arab telivér lovakéinál.
Használat: Eredetileg a lovasság számára tenyésztették, de manapság előtérbe kerülnek más kiváló tulajdonságaik, mivel főleg fogatlóként alkalmazzák őket.
Mozgás: Mindegyik jármódban feltűnően szép a mozgásuk, emellett kiváló ugrók is.
Kialakulás: A Shagya arab lovak nem tiszta vérű arab lovak, hanem magyar félvér kancák és arab telivér mének keresztezései, amelyek közül a legsikeresebb egy szürke Shagya névre hallgatóhallgató mén volt, ezt a lovat 1836-ban hozták be az országba.
Camargue-i póni (kamargui póni)
Származás: Dél Franciaország, Camargue
Marmagasság: 133-143 cm
Szín: Általában szürke, más szín ritkán fordul elő.
Tulajdonságok: Ezek a lovak jó természetűek, kemény, stabil állatok és tüzes hátaslovak.
Küllem: A tisztavérű camargue ló könnyen felismerhető a pofa alatt növekvő kecskeszakállról, amely az állig ér. A szemei kifejezők, sörénye gyönyörű. Ezeknek a lovaknak hosszú a nyakuk, a marjuk kicsi.A lábak a testhez képest hosszúak. Összhatásban nagy testű, erős póni.
Mozgás: Nem túl gyors, de igen kitartó.
Használat: A lovakat camargue-ban használják csorda terelésre.
Kialakulás: Ezek a lovak félvad ménesekben nőnek fel. A csikók sötét színnel születnek, de ahogy fejlődnek, hófehérre (szaknyelven szürkére) világosodnak.